Gör din röst hörd i Blått & Vitt!

På grund av den stora fokusen på bokprojektet har årets första nummer av vår medlemstidning blivit en aning försenad, men inom ett par veckor ska Blått & Vitt nummer 1/2014 komma ut till alla medlemmar. Fortfarande finns dock ledigt utrymme kvar och vi vill därför uppmana alla med en åsikt att skriva en insändare till tidningen! Änglarna är en medlemsförening, men tyvärr är det väldigt sällan som medlemmar gör sin röst hörd och berättar hur man vill att föreningens styrelse ska arbeta och vilka frågor som bör prioriteras och drivas. Ta chansen och skicka ditt bidrag till tidning@anglarna.se senast söndagen den 13 april!

Även inför framtiden måste tyvärr konstateras att vi idag är för få regelbundna skribenter för att göra en så innehållsrik medlemstidning som vi egentligen skulle vilja. Inför säsongen 2014 söker vi därför fler engagerade blåvita som vill vara med och bidra samt utveckla tidningen till ytterligare nivåer. Ett viktigt område vi vill satsa mer på är exempelvis medlemsdemokratiska inslag, så som att intervjua IFK:s styrelse och ledning för att göra det tydligare hur och av vilka vår förening styrs och vad personerna i fråga egentligen tycker. Vi vill även fortsätta att sätta fokus på den blåvita supporterkulturen genom historien för att sprida vidare kunskap till våra yngre medlemmar. Ett tredje tydligt förbättringsområde i tidningen är att dokumentera all den verksamhet som Änglarna står för, inte minst i samband med våra resor. Tycker du att det här låter som något som kan intressera dig? Hör av dig till tidning@anglarna.se och berätta lite mer om dig själv samt vad du vill bidra med!

Share
Etiketter: