Fjärde oktober - nu och i framtiden

2021-10-04 18:00:00

Fjärde oktober - nu och i framtiden

2021-10-04 18:00:00

Änglar,

I dag är en märkesdag – en högtidsdag. I dag hyllar vi minnet av de som för 117 år sedan gav oss en gåva som vi älskar än i dag. Gåvan av vår kamratförening.

 

 

För exakt ett år sedan lanserade vi Fjärde Oktober. Målsättningen var att ge ett ekonomiskt tillskott till IFK Göteborg i en tid då pandemin verkade hota föreningens själva existens.

Året som följde har på många sätt varit ett av de mörkaste i IFK Göteborgs historia. Kriser har avlöst varandra både på och bredvid planen. Vi har prövats, på alla sätt en supporterskara kan prövas. Trots det fortsätter vi framåt.

 

 

För månad efter månad har vi hårdnackat fortsatt med vårt stöd. Det har skramlats från alla håll på läktaren. Hårt arbetande ideella har designat t-shirts, skänkt souvenirer för auktion, och krupit runt fotbollsplaner. Änglarnas fotograf Fredrik Aremyr fortsätter sina otroligt uppskattade fotolotterier varje hemmamatch. Är det något vi har lärt oss av det här året så är det att vår supporterskara är bäst i Sverige. När tiderna är svåra står vi här ändå, som Tifogruppens banderoll skaldade i fredags.

 

 

Nu är det dags att prata lite om framtiden.

Publikrestriktionerna är borta. Men Fjärde Oktober kommer att fortsätta rulla. Vi har kvar vår prenumeration på stödbiljetter, och det går fortfarande att köpa våra t-shirts i shopen.

Vid årsskiftet, när intäkterna från jultröjan är inräknade, vet vi hur stor summan blev och då slutredovisar vi projektets första år. Till dags dato har IFK Göteborgs supportrar under Fjärde Oktober samlat in två miljoner kronor – en bit från målet på fem, men ändå en siffra vi är stolta över att ha åstadkommit tillsammans.

 

 

I framtiden vill vi fortsätta använda Fjärde Oktober som samlingsnamn för supporterinitiativ där intäkterna går till klubben. Vi räknar med att släppa ett par supporterdesignade merchandise om året, och skramla lite extra i samband med supporterarrangemang. Vi hoppas även såklart att Änglarnas Julgala – med lite hjälp från tekniken – ska bli en återkommande tradition. För Blåvitt är inte ute ur mörkret – så vi måste fortsätta tända ljus på deras väg.

 

Från och med säsongen 2022 kommer vi att öronmärka de pengar som kommer in till särskilda ändamål kopplade till IFK Göteborgs verksamhet. Det kommer att ske i dialog och samförstånd med klubben. Pengarna skall gå dit de behövs bäst.

 

 

Vår förening är inte ute ur mörkret. Men du som vill kan också tända ett par ljus längs vägen.

 

 

I dag är det fjärde oktober. I dag är det IFK Göteborgs födelsedag, och starten på vårt medlemsår.

Bli medlem. Köp biljett till Örebromatchen. Och för alla er som vill och orkar, låt ljusen brinna vid stenen på Karlsro Fält i kväll. Låt lågan som aldrig slocknar skina över Annedals ängar och änglar.

De gav oss en gåva. Vi fortsätter att betala tillbaka. Genom den mörka natten.

För en dag kommer gryningen.

 

 

Teckna ditt medlemskap i IFK Göteborg här.

Köp biljett till Örebromatchen här.

Köp Fjärde Oktober-merchandise här.

 

0 kr
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.